Wizerunek na rozmowie kwalifikacyjnej czyli jak Cię widzą tak Cię piszą

Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie. Naukowcy twierdzą nawet, że kluczowy dla naszego odbioru jest bardzo krótki moment trwający niespełna sekundę gdy mózg uruchamia neurony lustrzane odpowiadające za rozpoznawanie emocji i odczytywanie intencji innych osób. Zatem nasz wygląd i postawa są tym, co zostanie przez drugą osobę zaobserwowane i „zakodowane” zanim nawet zdążymy się przedstawić. Warto uświadomić sobie te mechanizmy przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, która ma na celu jak najlepsze zaprezentowanie własnej osoby.

Badania potwierdzają, że największy wpływ w kreowaniu pierwszego wrażenia mają sygnały niewerbalne. Aż 55% informacji o nas powstaje na podstawie tego, co widać (wygląd zewnętrzny, postawa ciała, mimika, gesty), 38% to skutek tego w jaki sposób wypowiadamy się (ton głosu, artykulacja), a jedynie 7% jest kreowane na podstawie użytych słów.

Wynika z tego, że faktyczna treść naszego komunikatu stanowi jedynie 7% całej komunikacji, a pozostałe 93% to tzw. mowa ciała. Dlatego aby zrobić ogólne pozytywne pierwsze wrażenie należy się dobrze przygotować zarówno w obszarze merytorycznym jak i zadbać o odpowiedni wygląd i zachowanie, które determinują to w jaki sposób zostaniemy ocenieni i zapamiętani przez rekruterów.

 

Ubiór - schludnie, czysto i klasycznie

Bez względu na jaki typ stanowiska aplikujemy główną zasadą dotyczącą naszego ubioru na rozmowie kwalifikacyjnej jest schludność i czystość. Pojawiając się na spotkaniu w odpowiednio eleganckim stroju wyrażamy również szacunek dla naszego rozmówcy, a ponieważ zwykle nie znamy jeszcze środowiska pracy, do której aplikujemy dlatego zawsze lepiej jest postawić na ubiór tradycyjny niż ekstrawagancki. Nie musi to być garnitur czy garsonka, zwłaszcza w przypadku młodych osób aplikujących na niższe stanowiska biurowe wystarczy klasyczny zestaw:

Panowie:

 

Panie:

koszula

spodnie

oraz ewentualnie marynarka

 

bluzka

spodnie lub spódnica

oraz ewentualnie żakiet

 

 

Na taką okazję zdecydowanie nie są odpowiednie głębokie dekolty, spódnice mini i odsłonięte ramiona czy gołe nogi.

W ubiorze warto też postawić na stonowane, a nawet „mundurkowe”, kolory, które są zawsze aktualne: biel, odcienie szarości, błękit, granat, brąz, czerń. Wzorzyste tkaniny lepiej pozostawić na mniej oficjalną okazję.

 

Mówi się, że najwięcej o człowieku mówią jego buty, zatem o wygląd tej części garderoby należy zadbać równie mocno jak o pozostałe. Ponadto, co do zasady, na rozmowie kwalifikacyjnej obuwie powinno zakrywać palce stóp i pietę – zrezygnować więc należy z sandałów, klapek oraz obuwia sportowego.

Wybierając ubiór na rozmowę kwalifikacyjną pamiętajmy, że osoba w eleganckim i poważnym stroju kojarzy się z profesjonalizmem i jest oceniana jako inteligentna i godna zaufania, dlatego nawet jeśli na co dzień preferujemy inny styl to na rozmowę z potencjalnym przyszłym pracodawcą należy ubrać się stosownie do właśnie tej sytuacji.

Równie ważna jak odpowiedni ubiór jest staranna fryzura, która przez cały czas rozmowy pozostaje w polu widzenia osoby rekrutującej. Zatem czyste i uczesane włosy to naturalne dopełnienie eleganckiego ubioru.

Nie należy zapominać również, bez względu na płeć, że zadbane dłonie i paznokcie są również są naszą wizytówką.

W przypadku Pań na rozmowę kwalifikacyjną odpowiedni będzie stonowany makijaż – tak jak w przypadku ubioru - lepiej zrezygnować z ekstrawagancji i postawić na delikatne podkreślenie urody. Warto również zrezygnować z nadmiaru biżuterii i mocnych perfum.

 

Podstawy savoir vivre

Aspektem, który równie mocno co odpowiedni wygląd wpływa na nasz wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest kultura osobista. Punktualne przybycie wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami, uprzejme powitanie się z obecnymi osobami (najlepiej z uśmiechem), zachowanie starannej postawy podczas całego spotkania (również podczas siedzenia), nie przerywanie rozmówcy to podstawy biznesowego savoir vivre.

Warto również pamiętać o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą, co jest oznaką grzeczności i uwagi.

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej to stan naturalny, ale dobrze jest spróbować nieco go opanować, bo osoby nadmiernie podenerwowane wypadają po prostu mniej korzystnie.

 

Sposób mówienia

Jak wynika z prezentowanych wyżej badań bardzo ważnym elementem kreującym pierwsze wrażenie jest sposób mówienia: spokojny, najlepiej niski, ton głosu, staranny dobór słów oraz wyraźne i rzeczowe odpowiadanie na pytania na pewno zaprocentuje dobrym odbiorem.

 

Przygotowanie merytoryczne

Do rozmowy kwalifikacyjnej niezbędne jest oczywiście przygotowanie merytoryczne: zebranie informacji o zakresie działalności przedsiębiorstwa oraz specyfiki stanowiska, na które aplikuje i zakresu obowiązków z nim związanych nie jest trudne w dobie internetu. Warto również zawczasu przemyśleć odpowiedzi na pytania często  

 

zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych np. o słabe i mocne strony, o powody aplikowania na wybrane stanowisko, o plany na przyszłość, zainteresowania etc.

Rozmowa kwalifikacyjna to sztuka autoprezentacji i właśnie w takim kontekście warto do niej przygotowywać się, zarówno pod względem wizerunkowym jak i merytorycznym.

 

Wejdź na rynek pracy! Zgłoś się do projektu

Z naszą pomocą wybijesz się na rynku